OTYŁOŚĆ

to nie tylko nadmiar tkanki tłuszczowej

OTYŁOŚĆ

to nie tylko defekt estetyczny

OTYŁOŚĆ

to poważna choroba z 200 powikłaniami

O konferencji

Rozwój chorób cywilizacyjnych oraz starzejące się społeczeństwo sprawiają, że coraz częściej w gabinecie dietetycznym pojawiają się pacjenci z wieloma chorobami współistniejącymi. Problem wielochorobowości może dotyczyć nawet 25% osób dorosłych w Polsce, w tym większości pacjentów z chorobami układu krążenia. Kolejne dwie grupy pacjentów, u których często występują choroby współistniejące, to osoby z nowotworem oraz zaburzeniami metabolicznymi. Z kolei zaburzenia metaboliczne w istotnej mierze łączą się z chorobą otyłościową, która może skutkować aż 200 różnymi powikłaniami.

ROLA DIETETYKA W PROCESACH LECZENIA

Wsparcie dietetyczne pacjenta ze złożonym problemem medycznym wymaga wysokiej specjalizacji, a szczególne wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy zachodzi kolizja między zaleceniami żywieniowymi dla poszczególnych chorób występujących jednocześnie.

Ze względu na korelację z chorobą otyłościową, jednym z podstawowych celów leczenia chorób metabolicznych jest redukcja masy ciała i zmniejszenie ryzyka powikłań oraz zapobieganie ponownemu wzrostowi masy ciała.


Jednocześnie, nieodłączną metodą leczenia w terapii chorób cywilizacyjnych jest leczenie żywieniowe, czyli właściwie dobrana dieta oraz suplementacja,
które uwzględniają indywidualne cechy metaboliczne pacjenta oraz schorzenia towarzyszące.

KONFERENCJA

  8  CZERWCA  2024

Waga niniejszego problemu oraz niekwestionowana rola dietetyka w aktualnie rekomendowanych procesach leczenia otyłości i zaburzeń metabolicznych skłoniły nas do dedykowania w całości tegorocznej konferencji przeglądowi współczesnych algorytmów dietetycznych i rekomendacji żywieniowych na 2024 rok. Jesteśmy przekonani, że to spotkanie oraz jego nowatorska formuła dostarczą Uczestnikom najwyższej jakości wiedzę i, jak co roku, niezapomniane wrażenia networkingowe.

Anna Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna magazynu Współczesna Dietetyka
Anna Gadzińska-Kryjak
</