OTYŁOŚĆ

to nie tylko nadmiar tkanki tłuszczowej

OTYŁOŚĆ

to nie tylko defekt estetyczny

OTYŁOŚĆ

to poważna choroba z 200 powikłaniami

O konferencji

Rozwój chorób cywilizacyjnych oraz starzejące się społeczeństwo sprawiają, że coraz częściej w gabinecie dietetycznym pojawiają się pacjenci z wieloma chorobami współistniejącymi. Problem wielochorobowości może dotyczyć nawet 25% osób dorosłych w Polsce, w tym większości pacjentów z chorobami układu krążenia. Kolejne dwie grupy pacjentów, u których często występują choroby współistniejące, to osoby z nowotworem oraz zaburzeniami metabolicznymi. Z kolei zaburzenia metaboliczne w istotnej mierze łączą się z chorobą otyłościową, która może skutkować aż 200 różnymi powikłaniami.

ROLA DIETETYKA W PROCESACH LECZENIA

Wsparcie dietetyczne pacjenta ze złożonym problemem medycznym wymaga wysokiej specjalizacji, a szczególne wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy zachodzi kolizja między zaleceniami żywieniowymi dla poszczególnych chorób występujących jednocześnie.

Ze względu na korelację z chorobą otyłościową, jednym z podstawowych celów leczenia chorób metabolicznych jest redukcja masy ciała i zmniejszenie ryzyka powikłań oraz zapobieganie ponownemu wzrostowi masy ciała.


Jednocześnie, nieodłączną metodą leczenia w terapii chorób cywilizacyjnych jest leczenie żywieniowe, czyli właściwie dobrana dieta oraz suplementacja,
które uwzględniają indywidualne cechy metaboliczne pacjenta oraz schorzenia towarzyszące.

KONFERENCJA

  8  CZERWCA  2024

Waga niniejszego problemu oraz niekwestionowana rola dietetyka w aktualnie rekomendowanych procesach leczenia otyłości i zaburzeń metabolicznych skłoniły nas do dedykowania w całości tegorocznej konferencji przeglądowi współczesnych algorytmów dietetycznych i rekomendacji żywieniowych na 2024 rok. Jesteśmy przekonani, że to spotkanie oraz jego nowatorska formuła dostarczą Uczestnikom najwyższej jakości wiedzę i, jak co roku, niezapomniane wrażenia networkingowe.

Anna Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna magazynu Współczesna Dietetyka
Anna Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna magazynu
Współczesna Dietetyka

Szczegóły organizacyjne

   Zobacz certyfikat
  • Wydarzenie certyfikowane

    Nasza konferencja spełnia standardy etyczne wynikające z kodeksu dobrych praktyk INFARMA

Ogólnopolska Konferencja

Współczesna Dietetyka 2024

Trudne przypadki, najnowsze rekomendacje i aktualne zalecenia w zakresie dietoterapii

   Termin: 8 czerwca 2024

   Godziny: 9.00-18.00

MIEJSCE

Hotel Altus Poznań | Old Town
Poznań, ul. Św. Marcin 40

Program konferencji

W rym roku podczas konferencji w Poznaniu omówimy m.in:
Dietoterapię zaburzeń lipidowych i kardiologicznych z zastosowaniem nutraceutyków; kluczowe interakcje żywność-lek.

   

Nowe wytyczne 2024 w zakresie suplementacji (dla obojga partnerów) w okresie przedkoncepcyjnym oraz dla kobiet w ciąży i połogu.

   

Rolę mikrobioty jelitowej  i jej modyfikacji w regulacji energetycznej organizmu,
Write your awesome label here.
Najnowsze badania dotyczące roli kwasów omega-3 w chorobach przewlekłych.

   

Nowe algorytmy terapeutyczne w otyłości oraz chorobach współwystępujących.

   

Rekomendacje w zakresie stosowania diety roślinnej w IBS i SIBO.
  Szczegółowy program konferencji w przygotowaniu.  

Grono prelegentów

Mirosław Jarosz
prof. dr hab. n. med.

Profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia. Lekarz, internista, gastroenterolog, wieloletni ekspert ds. żywienia, aktywności fizycznej i otyłości WHO, Komisji Europejskiej i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Ewa Wender- Ożegowska
prof. dr hab. n. med.

Kierownik Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego. Na Jej dorobek naukowy składają się prace poświęcone przede wszystkim problemom cukrzycy i ciąży, otyłości i ciąży, nadciśnienia w ciąży, ale również problemom niepłodności i endoemetriozie.

Ewa Stachowska
prof. dr hab. n. med.

Specjalista biologii medycznej i nauk o żywieniu. Doświadczenie zawodowe zdobyła m.in. w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, Collegium Medicum UJ, Universidad de Navarra (Hiszpania), Strydehlyde University (Wielka Brytania). Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka PUM. Bada nowoczesne rozwiązania w dietoprofilaktyce i dietoterapii. Obecnie koncentruje się na badaniu mikrobioty jelitowej w kontekście żywienia osób z chorobami przewodu pokarmowego oraz niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby.

Aneta Kościołek
dr n. med.

Redaktor merytoryczna magazynu Współczesna Dietetyka. Dietetyk, biotechnolog. Wykładowca w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Szczególne zainteresowania naukowe: polifenole, żywienie kobiet w ciąży oraz wpływ żywienia na układ sercowo-naczyniowy. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autorka publikacji naukowych oraz promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych.

Patrycja Szachta
dr n. biol. med.

Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji medycznych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym Vitaimmun. Posiada wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie z zakresu utajonych nadwrażliwości pokarmowych oraz zaburzeń mikroflory jelitowej.

Magdalena Obrzut
dr n. farm

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum gdzie ukończyła studia magisterskie oraz obroniła z wyróżnieniem tytuł doktora nauk farmaceutycznych. Ukończyła studia podyplomowe z Dietetyki w Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Doświadczenia zawodowe zbierała m.in. odbywając staż w Royal Glasgow Infirmary w Szkocji. Szkoleniowiec oraz autorka publikacji, artykułów i książek z zakresu interakcji leków z pożywieniem oraz leczenia i suplementacji w chorobach metabolicznych, insulinooporności i nie tylko.

Pełną listę prelegentów opublikujemy wkrótce.

Grono prelegentów

Prof. dr hab. n. med.

Mirosław Jarosz

Profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, Dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza, wieloletni Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz kierownik Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia. Lekarz, internista, gastroenterolog, wieloletni ekspert ds. żywienia, aktywności fizycznej i otyłości WHO, Komisji Europejskiej i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Prof. dr n. med.

Paweł Bogdański

Specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii, certyfikowany lekarz lipidolog, Narodowy Specjalista Leczenia Otyłości Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Redaktor Naczelny Forum Zaburzeń Metabolicznych, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Kardiodiabetologicznego. Autor ponad 300 publikacji naukowych z dziedziny otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych i nadciśnienia tętniczego.

Dr hab. n. med.

Monika Szulińska

Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, sekretarz i jeden z założycieli PTLO, klinicystka zajmująca się leczeniem otyłości od 20 lat. Współautorka najnowszych „Zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na otyłość 2022. Stanowisko PTLO”. Współorganizator ogólnopolskich konferencji naukowych dotyczących tematyki otyłości i zaburzeń metabolicznych. Autor ponad 200 publikacji naukowych z dziedziny otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych i nadciśnienia tętniczego. Wykładowca, aktywny uczestnik programów edukacyjnych i badawczych zarówno dla pacjentów jak i specjalistów.
Dr n. o zdrowiu

Matylda Kręgielska-Narożna

Dietetyk kliniczny, promotor zdrowia. Adiunkt w Katedrze Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Współautorka najnowszych „Zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na otyłość 2022. Stanowisko PTLO”. W codziennej praktyce zajmuje się poradnictwem dietetycznym. Udziela kompleksowych porad żywieniowych w nadwadze, otyłości (w tym w czasie farmakoterapii oraz przed i po operacjach bariatrycznych), nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach metabolicznych. W praktyce łączy współczesną wiedzę akademicką i umiejętności psychodietetyczne. Konsultacje dietetyczne oparte są na podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach.
Dr n. med. i o zdrowiu

Agnieszka Surwiłło-Snarska

Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW ze specjalizacją dietetyka oraz studiów podyplomowych na kierunku Psychodietetyka. Pracuje jako dietetyk w Dziale Żywienia Klinicznego oraz Poradni Chorób Metabolicznych Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Członkini Szpitalnego Zespołu Żywieniowego. Członkini Polskiego Towarzystwa Żywienia Dojelitowego, Pozajelitowego i Metabolizmu.
Dr n. med.

Magdalena Jodkiewicz

Absolwentka kierunku dietetyka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji na SGGW w Warszawie. Ukończyła Polską Szkołę Żywienia i Metabolizmu oraz kurs dla zespołów żywieniowych organizowane przez Polskie Towarzystwo Żywienia Dojelitowego, Pozajelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). Stopień naukowy doktora nauk medycznych oraz swoje wieloletnie doświadczenie zdobyła pracując jako dietetyk kliniczny w Dziale Żywienia Klinicznego oraz Poradni Chorób Metabolicznych w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, a obecnie pracuje w Narodowym Instytucie Zdrowia publicznego PZH - Państwowym Instytucie Badawczym.
Dr

Maria Brzegowy

Dietetyk i specjalista żywienia klinicznego. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się przede wszystkim: chirurgia bariatryczna, wsparcie żywieniowe w chorobach nowotworowych, żywienie do- oraz pozajelitowe. Nauczyciel akademicki, dietetyk Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie, członek Zespołu Żywieniowego Szpitala.
Dr n. farm.

Joanna Pieczyńska

Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Swoje zainteresowania poszerzała na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, gdzie uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych w specjalności Bromatologia. Obecnie adiunkt w Katedrze i Zakładzie Bromatologii i Dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. V-ce Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dietetyki oddziału wrocławskiego. Członek Towarzystwa Psychodietetyki.
Prof. dr hab. inż.

Monika Bronkowska

Na co dzień jest naukowcem i wykładowcą akademickim w Instytucie Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. Jest autorką wielu publikacji i monografii naukowych, książek popularno-naukowych, recenzentem i promotorem prac dyplomowych. Jest członkiem Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN, wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Jest praktykującym dietetykiem i edukatorem w Poradni Dietetycznej - Akademia Diety.
Mgr

Natalia Szupryczyńska

Dietetyk, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, doktorantka i asystent w Zakładzie Biochemii Żywienia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Dietetyk w Krajowym Centrum  Hipercholesterolemii Rodzinnej. Wykładowca w WSZ w Gdańsku oraz edukator żywieniowy współpracujący ze Stowarzyszeniami i Fundacjami. Szczególnie interesuje się witaminami, dietoterapią w zaburzeniach lipidowych, chorobach nerek i żywieniem ciężarnych.
Dr n. o zdrowiu

Angelika Staszewska

Wykładowca akademicki, specjalistka w zakresie psychodietetyki i promocji zdrowia, z tytułem MBA dla kadr medycznych. Kierownik merytoryczny kierunku Psychodietetyka na studiach podyplomowych Uniwersytetu SWPS w Poznaniu i Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Uniwersytetu SWPS. Założycielka Poradni Psychodietetyki. Pracuje w interdyscyplinarnych zespołach specjalistów. Koordynator projektów edukacyjnych i szkoleniowych z obszaru zdrowia.
Dr n. biol. med.

Patrycja Szachta

Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji medycznych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym Vitaimmun. Posiada wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie z zakresu utajonych nadwrażliwości pokarmowych oraz zaburzeń mikroflory jelitowej.
Mgr

Katarzyna Kałaska

Dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, studiów licencjackich i magisterskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu, kierunku dietetyka. W zakresie jej największych zainteresowań zawodowych  znajduje się poradnictwo żywieniowe w chorobach autoimmunizacyjnych, alergiach i zaburzeniach mikroflory jelitowej. Współpracując z pacjentami w gabinecie, na szkoleniach czy warsztatach zazwyczaj zachęca do metody małych kroków, które długofalowo dają największe efekty zdrowotne. Obecnie pracuje jako Starsza Specjalistka ds. żywienia w Nestlé Polska S.A. gdzie wspiera m.in. programy edukacyjne dla pracowników oraz realizuje prace nad profilem żywieniowym produktów Nestlé i komunikacją związaną z produktem.
Mgr

Aleksandra Zator

Absolwentka Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Dietetyk Kliniczny, Psychodietetyk, Trener Osobisty oraz Coach. Ciągle poszerza swoją wiedzę i zdobywa nowe umiejętności z zakresu żywienia człowieka. Odbyła również staż w Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu oraz ukończyła Studium Dietetyczne w Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania we Wrocławiu. Na co dzień prowadzi własny gabinet dietetyczny oraz jest ekspertem w MyBestPharm.

Koncepcja wydarzenia

Wydarzenie jest certyfikowane.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Empty space, drag to resize

Praktyka

Konferencja ma charakter szkoleniowo-warsztatowy wyłącznie w formule stacjonarnej.

Networking

Celujemy w maksymalizację praktycznego wymiaru spotkania, podczas którego Uczestnicy wezmą udział w eksperckich wystąpieniach oraz poznają, a nawet wypróbują branżowych nowinek dostępnych w przestrzeni networkingowej.

Integracja

Tym razem spotykamy się w dedykowanej dla nas przestrzeni biznesowej Business WELL, która sprzyja zbieraniu doświadczeń zarówno w aspekcie edukacyjnym, jak i integracyjnym oraz rekreacyjnym.

Program Konferencji

Prof. dr hab. n. med.

Mirosław Jarosz

1.

Dlaczego ciągle przegrywamy z otyłością?

   Dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny narastania epidemii otyłości?
  • Kto jest odpowiedzialny za otyłość?
  • Czy istnieje recepta na zwalczanie otyłości?

   W programie:

  • Metody na powstrzymanie epidemii otyłości.
  • Rola państwa w przeciwdziałaniu otyłości.
  • Prawne aspekty związane z odpowiedzialnością za otyłość u dzieci.
  • Koszty społeczne i ekonomiczne otyłości.
Prof. dr n. med.

Paweł Bogdański

Dr hab. n. med.

Monika Szulińska

2.

Farmakoterapia w leczeniu choroby otyłościowej

   Dowiesz się:

  • Jakie grupy leków do leczenia otyłości rekomenduje Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości?
  • Która grupa leków i dlaczego jest rekomendowana w leczeniu otyłości u chorych z zespołem metabolicznym?
  • Dlaczego farmakoterapia jest kluczowym elementem leczenia choroby otyłościowej?

   W programie:

  • Zalecenia PTLO w zakresie farmakoterapii
  • Mechanizmy działania leków e leczeniu choroby otyłościowej
  • Najczęstsze działania niepożądane, z którymi zmagają się na co dzień pacjenci
  • Interakcje żywność – lek istotne w dietoterapii otyłości i chorób współistniejących
Dr n. o zdrowiu

Matylda Kręgielska-Narożna

3.

Niefarmakologiczne metody leczenia choroby otyłościowej

   Dowiesz się:

  • Jak wyglądają najnowsze polskie zalecenia dotyczące terapii żywieniowej choroby otyłościowej?
  • Jakie stawiać cele i jakie tempo redukcji masy ciała będzie wskazane?
  • Jaki model żywienia będzie najbardziej korzystny dla pacjenta w czasie terapii, w zależności od towarzyszących zaburzeń metabolicznych?
  • Jak zapewnić wsparcie żywieniowe w czasie farmakoterapii oraz niwelować jej skutki uboczne?

   W programie:

  • Zalecenia w żywieniowej terapii choroby otyłościowej wg PTLO
  • Modele żywieniowe w leczeniu choroby otyłościowej
  • Wsparcie żywieniowe  pacjentów w czasie farmakoterapii choroby otyłosciowej
  • Suplementy diety w terapii wspomagającej leczenie choroby otyłościowej
Mgr

Natalia Szupryczyńska

4.

Niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie zaburzeń lipidowych oraz nadciśnienia tętniczego

   Dowiesz się:

  • Jak zaplanować strategię żywieniową u pacjentów z otyłością i współistniejącymi zaburzeniami lipidowymi oraz nadciśnieniem tętniczym?

   W programie:

  • Zaburzenia lipidowe i nadciśnienie tętnicze - najnowsze rekomendacje i badania
  • Rozpoznawanie zaburzeń profilu lipidowego - czym właściwie są lipoproteiny i na co zwrócić uwagę w badaniach laboratoryjnych
  • Nutraceutyki i suplementy diety - które są bezpieczne i skuteczne we wspomaganiu terapii w zaburzeniach lipidowych
  • Kwasy omega-3 w leczeniu hipertriglicerydemii i chorób sercowo-naczyniowych
  • Wpływ poszczególnych zmian stylu życia na stężenie lipidów we krwi i nadciśnienia tętniczego
  • Szczegółowe zalecenia żywieniowe w przypadku zaburzeń lipidowych i nadciśnienia tętniczego
Prof. dr hab. n. med.

Mirosław Jarosz

5.

Znaczenie otyłości w prewencji chorób przewodu pokarmowego i ich leczeniu

   Dowiesz się:

  • Jak otyłość powoduje choroby przewodu pokarmowego?
  • Czy redukcja masy ciała może zwiększyć skuteczność leczenia chorób przewodu pokarmowego?
  • Jakich konsultacji potrzebuję gastroenterolog w leczeniu pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, którzy maja otyłość?

   W programie:

  • Zaburzenia metaboliczne w otyłości prowadzące do rozwoju chorób przewodu pokarmowego.
  • Korzyści z redukcji masy ciała w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.
  • Współpraca gastroenterologa z innymi specjalistami w leczeniu chorych z chorobami przewodu pokarmowego z otyłością.
  • Objawy gastrologiczne w chorobach poza przewodem pokarmowym związane z otyłością.
Dr n. farm.

Joanna Pieczyńska

6.

Strategie żywieniowe u pacjentów z otyłością i chorobą refluksową,  metaboliczną chorobą stłuszczeniową wątroby oraz zespołem jelita nadwrażliwego

   Dowiesz się:

  • Dlaczego otyłość jest jednym z czynników ryzyka GERD, MAFLD i IBS?
  • Czym różnią się zespoły przełykowe i pozaprzełykowe w GERD?
  • Czy MAFLD i NAFLD to to samo?
  • Jak połączyć dietę redukcyjną z zaleceniami żywieniowymi w GERD, MAFLD i IBS?
  • Kiedy pacjent z otyłością i GERD i MAFLD powinien rozważyć operację bariatryczną?

   W programie:

  • Strategie żywieniowe w leczeniu GERD, MAFLD i IBS w zależności od stopnia otyłości.
  • Niedobory żywieniowe wynikające z farmakoterapii GERD.
  • Znaczenie probiotyoterapii w GERD, MAFLD i IBS.
Prof. dr hab. inż.

Monika Bronkowska

7.

Kluczowe czynniki sukcesu w leczeniu cukrzycy typu 2 i insulinooporności współistniejących z otyłością

   Dowiesz się:

  • Jak wyglądają kompleksowe strategie dietoterapii zalecane w cukrzycy, stanie przedcukrzycowym i insulinooporności u pacjentów z otyłością?

   W programie:

  • Otyłość - choroba interdyscyplinarna.
  • Otyłość - insulinooporność - cukrzyca typu 2.
  • Otyłość a cukrzyca - problemy terapeutyczne.
  • Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z cukrzycą i/lub insulinoopornością według aktualnych wytycznych.
  • Najistotniejsze elementy dietoterapii pacjenta z cukrzycą, stanem przedcukrzycowym i insulinoopornością.
  • Na jakie składniki odżywcze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę u pacjentów z cukrzycą i/lub insulinopornością.
  • Rola mikroflory jelitowej w patogenezie otyłości i cukrzycy.
  • Suplementy diety w terapii wspomagającej leczenie cukrzycy t.2 i/lub insulinooporność.
Dr n. biol. med.

Patrycja Szachta

8.

Apetyt na bakterie? Czy mikrobiom kształtuje apetyt Twoich pacjentów?

   Dowiesz się:

  • Co robią dla nas bakterie jelitowe i jak korzystnie modulować funkcjonowanie mikrobiomu?
  • Czy bakterie jelitowe mogą być generatorem nadwagi i otyłości?
  • Czy to możliwe, aby Twój mikrobiom kształtował Twój apetyt?
  • Czy istnieją „magiczne” probiotyki na odchudzanie?

   Dowiesz się:

  • Omówienie funkcji mikrobiomu jelitowego ze szczególnym uwzględnieniem predyspozycji do nadwagi i otyłości?
  • Informacje na temat najnowszych trendów w probiotykoterapii wpierającej leczenie otyłości?
Dr n. med.

Magdalena Jodkiewicz

Patronat

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego

9.

Otyłość u chorego z nowotworem złośliwym cz. 1 - profilaktyka

   Dowiesz się:

  • Czy otyłość wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwór?
  • Czy istnieją produkty onkogenne?
  • Czy otyłość wpływa na przebieg leczenia onkologicznego i rokowania pacjenta?
  • Czy otyłość ma znaczenie u chorych poddanych zabiegom chirurgicznym z powodu nowotworu złośliwego?

   W programie:

  • Najnowsza epidemiologia zachorowań na nowotwory (mężczyźni, kobiety).
  • Model żywienia w profilaktyce w otyłości w kontekście choroby nowotworowej.
  • Żywieniowe czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory.
  • Rola aktywności fizycznej w profilaktyce nowotworów.
Dr n. med. i o zdrowiu

Agnieszka Surwiłło-Snarska

Patronat

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego

10.

Otyłość u chorego z nowotworem złośliwym cz. 2 - leczenie

   Dowiesz się:

  • Czy osoba chora na raka może się odchudzać?
  • Jak postępować z pacjentem otyłym z rozpoznaniem onkologicznym?
  • Czy w trakcie terapii onkologicznej pacjent otyły może włączyć aktywność fizyczną?
  • Jak praktycznie wygląda opieka dietetyczna nad chorym otyłym z nowotworem złośliwym?

   W programie:

  • Badania wykonywane chorym onkologicznym kwalifikowanym do diet redukcyjnych.
  • Wskazania do suplementacji u chorych onkologicznych stosujących dietę redukcyjną.
  • Praktyczne elementy diet redukcyjnych proponowanych pacjentom onkologicznym.
Dr

Maria Brzegowy

11.

Opieka dietetyczna pacjenta otyłego leczonego chirurgicznie - operacja bariatryczna

   Dowiesz się:

  • Jakie następstwa żywieniowe ma operacja bariatryczna?
  • Czy pacjent z otyłością może być jednocześnie niedożywiony?
  • Suplementacja po operacji - dlaczego jest konieczna bez względu na rodzaj interwencji chirurgicznej?
  • Multidyscyplinarne podejście do leczenia - dlaczego i w jaki sposób?

   W programie:

  • Najważniejsze zmiany w diecie pacjenta po operacji bariatrycznej.
  • Charakterystyka podstawowej suplementacji po interwencji.
  • Najczęstsze problemy pacjenta bariatrycznego.
  • Follow-up pacjenta - propozycja prowadzenia.
Mgr

Katarzyna Kałaska

12.

Plant-based diet - czy to lek na całe zło?

   Dowiesz się:

  • Którzy pacjenci mogą być zainteresowani koncepcją diety roślinnej?
  • Czy dostępne roślinne zamienniki mięsa odpowiadają na ich potrzeby?

   W programie:

  • Założenia diety planetarnej jako rekomendowanego modelu żywienia.
  • Dlaczego warto sięgać po produkty plant-based.
  • Roślinne zamienniki mięsa – zastosowanie w codziennych posiłkach.
Dr n. o zdrowiu

Angelika Staszewska

13.

Dlaczego tak trudno schudnąć? - wybrane zagadnienia psychodietetyki

   Dowiesz się:

  • W jaki sposób psychologiczne oraz społeczno-kulturowe czynniki wpływają na ryzyko otyłości?
  • W jaki sposób pracować z pacjentem z otyłością żeby budować zdolność samoregulacji i zmiany nawyków oraz konstruktywnie przeformułować własne przekonania?

   W programie:

  • Psychologiczne zasoby sprzyjające zdrowiu.
  • Dlaczego tak trudno schudnąć?
  • Interwencje w redukcji masy ciała - ujęcie psychodietetyczne.
  • Rodzaje i znaczenie motywacji w procesie odchudzania.
  • Emocje i stres w procesie odchudzania.
Mgr

Aleksandra Zator

14.

Otyłość, a programowanie stwardnienia rozsianego?

   Dowiesz się:

  • Jakie są czynniki środowiskowe w epidemiologii stwardnienia rozsianego?
  • Z czym na co dzień zmaga się osoba z SM?
  • Czy otyłość wpływa na wystąpienie stwardnienia rozsianego?
  • Na które witaminy należy zwrócić szczególną uwagę w SM?
  • Jaka dieta jest najlepsza w tej jednostce chorobowej?
  • Jak modelować zachowania zdrowotne w SM?

   W programie:

  • Patogeneza w stwardnieniu rozsianym.
  • Objawy w stwardnieniu rozsianym z jakim zmagają się pacjenci.
  • Wskazanie potencjalnych przyczyn SM
  • Hiperhomocysteinemia.
  • Poszczególne witaminy i ich wpływ na stwardnienie rozsiane.
  • Sposób myślenia i jego wpływ na przebieg choroby.
  • Przegląd diet polecanych w SM.

Patronat merytoryczny

Patron Honorowy Konferencji

Patronat medialny

Uczestnicy

Do udziału w Konferencji zapraszamy dietetyków oraz lekarzy, w szczególności lekarzy POZ, którym zależy na przełożeniu najnowszych rekomendacji i aktualnych zaleceń w zakresie dietoterapii na codzienną praktykę zawodową.

Bilety

II pula biletów

*zł 249 netto
306,27 brutto
To ostatni dzień dostępności biletów w tej cenie.
Zarezerwuj swój bilet w przedsprzedaży z drugiej puli tańszych biletów - z możliwością rezygnacji do 30 dni przed Konferencją.
*Oferta ograniczona czasowo - tylko 50 biletów
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Poczęstunek kawowy
  • Zdrowe co nieco: kanapka i sałatka.
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Torba pełna niespodzianek: atrakcyjny pakiet powitalny
  • Możliwość rezygnacji do 30 dni przed Konferencją

III pula biletów

*zł 299 netto
367,77 brutto
Zarezerwuj swój bilet w przedsprzedaży z drugiej puli tańszych biletów - z możliwością rezygnacji do 30 dni przed Konferencją.
*Oferta dostępna po wyczerpaniu tańszej puli biletów
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Poczęstunek kawowy
  • Zdrowe co nieco: kanapka i sałatka.
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Torba pełna niespodzianek: atrakcyjny pakiet powitalny
  • Możliwość rezygnacji do 30 dni przed Konferencją

Cena regularna

*zł 399 netto
490,77 brutto
Jeśli wolisz poczekać, możesz zakupić bilet później, w wyższej cenie i ofercie bezzwrotnej.
*Oferta dostępna po wyczerpaniu tańszej puli biletów
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Poczęstunek kawowy
  • Zdrowe co nieco: kanapka i sałatka.
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Torba pełna niespodzianek: atrakcyjny pakiet powitalny

Bilet stacjonarny

*zł 159 netto
195,57 brutto
*Wyprzedane
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Pakiet powitalny
  • Poczęstunek kawowy
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Możliwość rezygnacji do 30 dni przed Konferencją

Bilet online    

*zł 159 netto
195,57 brutto
Nie udało Ci się zakupić biletu stacjonarnego? Możesz być z nami online  
*Oferta bezzwrotna
  • Dostęp do transmisji na żywo z wszystkich wykładów w dniu Konferencji
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo

Jak dołączyć do transmisji?