O Konferencji

Współczesna dietetyka stoi przed wieloma wyzwaniami, wynikającymi z dynamicznie zmieniających się standardów medycznych, rozwoju badań naukowych oraz rosnącego zainteresowania żywieniem jako kluczowym elementem profilaktyki i terapii. Dietetyka coraz częściej odgrywa kluczową rolę w interdyscyplinarnym podejściu do leczenia przewlekłych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, dyslipidemia, przewlekła choroba nerek czy PCOS.

ROLA DIETETYKA W NOWOCZESNEJ OPIECE MEDYCZNEJ

W obliczu nowych badań oraz zmieniających się rekomendacji dietetyk musi posiadać aktualną wiedzę na temat dietoterapii i dietoprofilaktyki, aby skutecznie wspierać pacjentów. Współczesne podejście wymaga nie tylko znajomości klasycznych zasad żywienia, ale także świadomości kontrowersji, jakie budzą diety alternatywne, jak wegetariańska, ketogenna czy post przerywany. Istotnym aspektem jest również rola mikrobioty jelitowej w regulacji zdrowia metabolicznego i neuropsychicznego oraz skuteczna interpretacja wyników badań laboratoryjnych.

KONFERENCJA

  7  czerwca  2025
Konferencja "Współczesna Dietetyka o dietoprofilaktyce i dietoterapii 2025" stanowi kompleksowy przegląd najnowszych wytycznych oraz praktycznych wskazówek dla specjalistów zajmujących się dietoterapią. W ramach tegorocznego wydarzenia omówimy aktualne rekomendacje żywieniowe, przedstawimy praktyczne przypadki kliniczne oraz przeanalizujemy nowe doniesienia dotyczące mikrobioty jelitowej i diagnostyki laboratoryjnej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji – to nie tylko możliwość zdobycia najnowszej wiedzy, ale także okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów w branży dietetycznej.
Anna Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna magazynu Współczesna Dietetyka
Anna Gadzińska-Kryjak
Redaktorka naczelna magazynu
Współczesna Dietetyka

Konferencja pod patronatem

Konferencja pod patronatem

Szczegóły organizacyjne

   Zobacz certyfikat
  • Wydarzenie certyfikowane

    Nasza konferencja spełnia standardy etyczne wynikające z kodeksu dobrych praktyk INFARMA

Ogólnopolska Konferencja

Współczesna Dietetyka o dietoprofilaktyce i dietoterapii 2025

Przegląd najnowszych zaleceń i aktualnych trendów w zakresie leczenia żywieniem

   Poznań

   Termin: 7 czerwca 2025

   Godziny: 9.00-18.00

MIEJSCE

Concordia Design Poznań
 ul. Zwierzyniecka 3
60-813 Poznań

Wstępny

ramowy program Konferencji

I.

Hot or not, czyli kontrowersje w żywieniu

    1. Dieta wegetariańska według nowych rekomendacji. Pełnowartościowa, czy jednak niedoborowa. Diety roślinne a SIBO/IBS – jak to pogodzić.
    2. Dieta ketogenna i post przerywany w najnowszych badaniach.

II.

Case studies. Zalecenia 2025 w zakresie dietoterapii

    1. Pacjent z MASLD – postępowanie żywieniowe wg aktualnych wytycznych.
    2. Pacjent z dyslipidemią – jak dopasować suplementację.
    3. Pacjent z przewlekłą chorobą nerek – rola wsparcia żywieniowego.
    4. Pacjent z cukrzycą typu 2 – schemat postępowania dietetycznego.
    5. Para z problemem płodności - rola kwasów omega-3 w diecie dla dwojga.
    6. Pacjentka z PCOS - zalecenia żywieniowe wg aktualnych wytycznych.

III.

Mikrobiota. Nowe doniesienia a praktyka

    1. Oś mózgowo-jelitowa w zaburzeniach neuropsychiatrycznych.
    2. Zaburzenia mikrobioty jelitowej po operacjach bariatrycznych.

IV.

Diagnostyka dla dietetyka 2025

    1. Przegląd aktualnych norm, zakresów referencyjnych i parametrów badań laboratoryjnych niezbędnych w pracy dietetyka 2025
    2. Wpływ leczenia farmakologicznego na odchylenia w wynikach badań laboratoryjnych – co warto wiedzieć.

WARSZTAT PRAKTYCZNY*

Nie tylko farmakoterapia. O holistycznym leczeniu otyłości

  • 9 obszarów zależnych od stylu życia, wpływających na skuteczne leczenie otyłości – jako podstawa całościowego spojrzenia na pacjenta
Prowadząca:

Lek. Alicja Baska

* Liczba miejsc ograniczona. 
Warsztat dostępny w bilecie premium.

Grono prelegentów

kolejni prelegenci pojawią się wkrótce

Ewa Stachowska
prof. dr hab. n. med.

Specjalista biologii medycznej i nauk o żywieniu. Doświadczenie zawodowe zdobyła m.in. w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, Collegium Medicum UJ, Universidad de Navarra (Hiszpania), Strydehlyde University (Wielka Brytania). Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka PUM. Bada nowoczesne rozwiązania w dietoprofilaktyce i dietoterapii. Obecnie koncentruje się na badaniu mikrobioty jelitowej w kontekście żywienia osób z chorobami przewodu pokarmowego oraz niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby.

Monika Bronkowska
prof. dr hab. inż.

Naukowiec i wykładowca akademicki w Instytucie Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Opolskim. Autorka wielu publikacji i monografii naukowych, książek popularnonaukowych, recenzent i promotor prac dyplomowych. Członek Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN, wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Dietetyk i edukator w Poradni Dietetycznej – Akademia Diety.

Karolina Karabin 
dr n. med.

Diagnosta laboratoryjny i biolog molekularny, konsultant ds. żywienia i stylu życia, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Tytuł doktora nauk medycznych obroniła na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem wiedzy naukowej i medycznej na temat profilaktyki chorób i mechanizmów ich powstawania oraz medycyny stylu życia m. in. na Instagramie @dr_karabin i w autorskim podcaście “O długim życiu w zdrowiu”. 

 Aneta Kościołek
dr n. med.

Redaktor merytoryczna magazynu Współczesna Dietetyka. Dietetyk, biotechnolog. Wykładowca w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Szczególne zainteresowania naukowe: polifenole, żywienie kobiet w ciąży oraz wpływ

żywienia na układ sercowo-naczyniowy. Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autorka publikacji naukowych oraz promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych.


Paulina Borek-Trybała
dr n. med.

Psychodietetyk i dietetyk kliniczny z 14-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w dietetyce nefrologicznej, a na co dzień pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz prowadzi prywatną praktykę. W swoim gabinecie wspiera również pacjentów onkologicznych i bariatrycznych. Aktywnie działa edukacyjnie w mediach społecznościowych jako @dietetykmedyczny, dzieląc się wiedzą z zakresu żywienia w przewlekłej chorobie nerek i transplantologii.

Natalia Drabińska
dr

Adiunkt na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu InLife w Olsztynie. Naukowo specjalizuje się w dziedzinie żywienia i badań żywności, dodatkowo psychodietetyk. Tytuł doktora uzyskała na podstawie interdyscyplinarnej pracy dotyczącej zastosowania preparatu fruktooligosacharydów i inuliny jako składnika diety bezglutenowej dzieci z chorobą trzewną. Aktualnie prowadzi badania nad wpływem diety ketogenicznej na organizm człowieka oraz zastosowaniem analizy lotnych związków organicznych w diagnostyce i badaniach żywności.

Angelika Kargulewicz
dr n. med.

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na Wydziale Lekarskim II, kierunku Dietetyka. Praktykę zawodową oraz badania do pracy doktorskiej realizowała na Oddziale Chorób Wewnętrznych, Metabolicznych i Dietetyki UMP, prowadząc dietoterapię chorób przewodu pokarmowego i zaburzeń metabolicznych. Autorka licznych prac poglądowych i oryginalnych z zakresu dietetyki i żywienia człowieka, opublikowanych na łamach czasopism polskich i zagranicznych. Wykładowca uniwersytecki i prelegent na konferencjach lokalnych oraz międzynarodowych. 

Matylda Kręgielska-Narożna
dr n. o zdr.

Dietetyk i promotor zdrowia. Adiunkt w Katedrze Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kształci młode kadry dietetyków i pracuje naukowo. Autorka wielu prac naukowych oraz wystąpień konferencyjnych. W codziennej praktyce łączy współczesną wiedzę opartą o EBM (Medycyna Oparta na Faktach) i udziela kompleksowych porad w nadwadze, otyłości (w tym w czasie farmakoterapii oraz przed i po operacjach bariatrycznych) oraz zaburzeniach metabolicznych.


Alicja Baska
lek.

Asystentka w Zakładzie Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, rezydentka zdrowia publicznego. Certyfikowana specjalistka medycyny stylu życia International Board of Lifestyle Medicine (IBLM Diplomate). Certyfikowana terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I). Współzałożycielka i Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Wiceprezeska European Lifestyle Medicine Council. Członkini Advisory Council Global Positive Health Institute.

Katarzyna Zydek-Świć
lek.

Lekarka medycyny stylu życia (IBLMDipl), lekarka rodzinna w trakcie specjalizacji, obesitolożka (PTLO i PTBnO) i psychodietetyczka (studia podyplomowe WSB Merito). Ukończyła studia podyplomowe z Psychosomatyki i somatopsychologii na SWPS, a obecnie na tym samym Uniwersytecie studiuje Uważność i Współczucie. Fascynuje się połączeniami ciała i umysłu, psychologią i medytacją. Prowadzi własną praktykę lekarską w zakresie leczenia otyłości i medycyny stylu życia.

Uczestnicy

Do udziału w Konferencji zapraszamy

Dietetyków oraz lekarzy, w szczególności lekarzy POZ, którym zależy na przełożeniu najnowszych rekomendacji i aktualnych zaleceń w zakresie dietoterapii na codzienną praktykę zawodową.

Patronat merytoryczny i medialny

Konferencja Współczesnej Dietetyki to była nie tylko szansa na pogłębianie wiedzy w gronie ekspertów, ale również świetna okazja na poznanie innych osób z branży, wymianę spostrzeżeń oraz cennych doświadczeń praktycznych. Merytoryczne i interesujące wykłady przygotowane przez dietetyków praktyków oraz lekarzy i farmaceutów pozwoliły mi spojrzeć na temat otyłości jeszcze szerzej niż dotychczas. […] Wartościowym elementem wydarzenia był też bardzo ciekawy dobór stanowisk sponsorów, gdzie […] poznałam nowe ciekawe produkty, które na pewno wykorzystam układając plany suplementacyjne dla moich podopiecznych. Konferencje organizowane przez Współczesną Dietetykę są na najwyższym poziomie i dają okazję do wielopłaszczyznowego rozwoju! […]

Adrianna Dąbrowska-Hulka

  • dietetyka.dla.skory
Write your awesome label here.
Dziękuję bardzo za możliwość udziału w Ogólnopolskiej Konferencji o Powikłaniach w Otyłości. Wydarzenie było niezwykle merytoryczne, a przedstawione wykłady dostarczyły aktualnej wiedzy popartej najnowszymi badaniami i rekomendacjami naukowymi. Szczególnie cenne były wykłady dotyczące farmakoterapii oraz dietoterapii w kontekście leczenia otyłości, które wzbogaciły moje spojrzenie na ten obszar.  Doskonała organizacja, wysoki poziom ekspercki prelegentów oraz możliwość dyskusji sprawiły, że konferencja była dla mnie bardzo wartościowym doświadczeniem. Cieszę się, że mogłam w niej uczestniczyć i z niecierpliwością czekam na kolejną edycję!

Karolina Marutschke

  • karolina_marutschke
Write your awesome label here.

Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w konferencji o Powikłaniach Otyłości organizowanej przez Współczesną Dietetykę. Było to wydarzenie pełne merytorycznej wiedzy, aktualnych rekomendacji naukowych i inspirujących dyskusji o przyszłości leczenia choroby otyłościowej. Jednym z najważniejszych wniosków płynących z konferencji było to, że skuteczne przeciwdziałanie i leczenie otyłości wymaga współpracy wielu specjalistów. […] Konferencja dostarczyła mi solidnej dawki aktualnej wiedzy i inspiracji do dalszej pracy. Cieszę się, że miałam okazję uczestniczyć w wydarzeniu, które […] daje narzędzia do jeszcze skuteczniejszej pracy z pacjentami. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy warto brać udział w takich wydarzeniach – moja odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

Aleksandra Grelus

  • zdrowozycie_dietetyk
Write your awesome label here.

Bilety

  • II pula biletów STANDARD

*zł  269 netto       399  netto    
 330,87 brutto.        490,77 brutto
Zarezerwuj swój bilet w przedsprzedaży z puli tańszych biletów - z możliwością rezygnacji do 30 dni przed Konferencją.
*Oferta ograniczona czasowo.
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Poczęstunek kawowy
  • Zdrowe co nieco: kanapka i sałatka
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Torba pełna niespodzianek: atrakcyjny pakiet powitalny
  • Możliwość rezygnacji do 30 dni przed Konferencją

Możesz zamówić dodatkowo lunch dwudaniowy, serwowany w restauracji Concordia Taste, w cenie 100 zł netto / 123 zł brutto

  • II pula biletów PREMIUM

*zł  389 netto       529  netto    
 478,47 brutto.        650,67 brutto
Zarezerwuj swój bilet w przedsprzedaży z puli tańszych biletów - z możliwością rezygnacji do 30 dni przed Konferencją.
*Oferta ograniczona czasowo.
  • Imienny certyfikat potwierdzający uczestnictwo
  • Prezentacje i materiały konferencyjne
  • Poczęstunek kawowy
  • Zdrowe co nieco: kanapka i sałatka
  • Pakiet zniżek od partnerów
  • Torba pełna niespodzianek: atrakcyjny pakiet powitalny
  • Możliwość rezygnacji do 30 dni przed Konferencją
  • WARSZTAT PRAKTYCZNY (liczba miejsc ograniczona): Nie tylko farmakoterapia. O holistycznym leczeniu otyłości
  • Nagrania z Ogólnopolskiej Konferencji Współczesna Dietetyka o powikłaniach otyłości z 19.10.2024

Możesz zamówić dodatkowo lunch dwudaniowy, serwowany w restauracji Concordia Taste, w cenie 100 zł netto / 123 zł brutto

  • Bilet grupowy

*oferta indywidualna
cena uzależniona od liczby uczestników
Zaproś znajomych z branży lub zbierz grupę studentów i razem skorzystajcie z rabatu na bilety grupowe!
* Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Was specjalną ofertę.
  • szkolenia@semantika.pl
  • 61 610 30 60